Sıkça Sorulan Sorular
Lavanta Kapadokya projesi nedir?

Lavanta Kapadokya, Kapadokya bölgesinde 600 dönüm alan üzerine kurulan, Türkiye’nin ilk Eco-advertesing uygulaması olma özelliğine sahip, bölgedeki çölleşme riskini azaltmayı hedefleyen ve birçok artısıyla ekonomik ve ekolojik kalkınmayı destekleyen, ülkemizin en önemli sosyal projelerinden biridir.

Çölleşme riskine karşı neden lavanta bitkisi?

Ülkemiz, gün geçtikçe çölleşmeye devam ediyor; bugün topraklarımızın %47’si ciddi çölleşme tehdidi altında. Bir Akdeniz bitki örtüsü türü olan lavanta, toprak veriminin artırılması ve korunması için oldukça önemlidir ve proje için seçilen bölgede kullanılacak lavanta bitkileri, verimsiz toprağın dönüştürülmesi için en kısa zamanda olgunluk seviyesine ulaşan lavanta türleri arasından özenle seçilmiştir.

Lavanta Kapadokya, ekolojik dengeye nasıl katkı sağlıyor?

Lavantanın, toprak verimliliği açısından sağladığı mucizevi dönüşümün yanında, bölgedeki canlı çeşitliliğinin artmasına, özellikle en önemli tozlayıcılar olan; arı, kelebek ve diğerlerinin bölgeye çekilmesine önemli bir katkısı vardır. Bu da bölgedeki bitki türü çeşitliliğinin de artacağı ve arı yetiştiriciliği gibi diğer ekonomik faaliyetlerinde gelişeceği anlamına gelmektedir.

Lavanta Kapadokya’nın sunduğu diğer faydalar nelerdir?

Kapadokya bölgesi Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından biridir ve her yıl binlerce turist bölgeyi ziyaret etmektedir. Projenin ana hedefleri;

Bölgedeki çölleşme riskini azaltırken, ‘’Türkiye’’ logosuyla bölgeyi daha fazla yerli ve yabancı turist için cazibe merkezi haline getirmek,
Bölgenin kültürünü, tarihini, coğrafi özelliklerini korumak,
Bölgede istihdamı ve iş gücünü artırmak,
Mücadele etmemiz gereken çevre sorunlarıyla ilgili sürdürülebilir projelerin geliştirilebileceği konusunda farkındalık yaratmaktır.

Türkiye logosunda kullanılan motifler neyi simgeliyor?

Logoda kullanılan ve köklü Türk kültürünü anlatan motifler;

Yükseliş, sinerji, dünya, buluşma, doğu ve batı, inovasyon, birliktelik ve harmoniyi temsil etmektedir

Nasıl bağış yapabilirim?

Ekolojik dengeye katkı sunmak için ben de varım diyorsanız;
Lavantakapadokya.com.tr üzerinden siz de bir lavanta fidesine sahip olabilir, fidenizi adınızla ölümsüzleştirebilirsiniz.

Adıma nasıl fide ektirebilirim?

Lavanta Kapadokya sitesi ve mobil uygulaması üzerinden sevdikleriniz ve kendi adınıza lavanta fidesi ekimi gerçekleştirebilir, fidenizi ekim sonrasında online olarak görüntüleyebilirsiniz.

Lavanta Kapadokya’yı nasıl ziyaret edebilirim?

Proje, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Çavuşin bölgesinde bulunmaktadır. Adınıza ekilmiş fideniz varsa burada ziyaret edebilir, oluşturulan yürüyüş yollarında lavanta kokuları arasında dolaşabilirsiniz. Ayrıca ‘’TÜRKİYE’’ logosunun eşsiz manzarasını, bölgede bulunan sıcak hava balonları ile havadan da görme fırsatı yakalayabilirsiniz.