Sıkça Sorulan Sorular
Lavanta Kapadokya projesi nedir?

Lavanta Kapadokya, Kapadokya'nın Çavuşin kasabında yer alan 60 bin metrekarelik, önceden hafriyat dökülen çorak bir arazi üzerine kurulan, dünyanın ilk eco-advertesing uygulamasıdır. Ülkemizin ve eşsiz Kapadokya bölgesinin tanıtımını ekolojik yöntemlerle yapmanın yanı sıra, bölgedeki çölleşme riskini azaltmayı hedefleyen, ekonomik ve ekolojik kalkınmayı destekleyen, önemli bir sosyal sorumluluk projesidir.

Çölleşme riskine karşı neden lavanta bitkisi?

Ülkemiz her geçen gün gerek küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkileri gerek sahip olduğu iklim özellikleri ve topoğrafik yapısı gerekse insan faaliyetlerinden kaynaklanan yanlış uygulamalar gibi sebeplerle, giderek artan şekilde çölleşme tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle Nevşehir ili, aşağıdaki haritada da görülebileceği üzere çölleşme açısından en hassas 3 il arasında yer almaktadır. 

Bu durumla mücadele için ülke çapına ağaçlandırma ve yeşil alan kazandırma çalışmaları Türkiye Cumhuriyeti Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir. Ancak bu mücadeleye verilecek sivil toplum desteği de bir o kadar önemlidir. İşte bu noktada, bir Akdeniz bitki örtüsü türü olan lavanta, toprak veriminin artırılması ve korunması için son derece önemli ve stratejik bir tür olarak öne çıkmaktadır. 

Lavanta, az yağış alan, kurak bölgelerde harici sulamaya ihtiyaç duymadan hayatını devam ettirebilmektedir. 4 mevsim yeşil kalan bir bitkidir ve böylece rüzgar erozyonunun yoğun olduğu dönemlerde yapraklarını muhafaza edebilmesiyle, erozyonla mücadelede yüksek fayda sağlamaktadır. Proje için seçilen bölgede kullanılan lavantalar, verimsiz toprağın dönüştürülmesi için en kısa zamanda olgunluk seviyesine ulaşacak lavanta türleri arasından özenle seçilmiştir.

Lavanta Kapadokya, ekolojik dengenin korunmasına nasıl katkı sağlamaktadır?

Lavanta bitkisinin su ihtiyacı oldukça az olup, ilk iki yılda 1-2 defa sulandıktan sonra sene boyunca normal yağışlarla su ihtiyacını karşılayabilmektedir. Böylece diğer yeşil alan alternatiflerine göre önemli ölçüde su tasarrufu sağlanabilmektedir. Lavanta bitkisinin toprak özelliklerini iyileştirici etkisinden dolayı toprak verimliliğinin artmasına da katkı sağladığı bilinmektedir. Bunun yanında çiçekli bir bitki olarak bölgedeki biyolojik çeşitliliğin, özellikle en önemli tozlayıcılar olan; arılar, kelebekler ve diğer böceklerin popülasyonunun çoğalmasında önemli bir katkısı bulunmaktadır. Bu da bölgedeki bitki türü çeşitliliğinin de artacağı ve arı yetiştiriciliği gibi diğer ekonomik faaliyetlerinde gelişeceği anlamına gelmektedir.

Lavanta Kapadokya’nın sunduğu diğer faydalar nelerdir?

Nevşehir'in merkezinde yer aldığı Kapadokya bölgesi, Türkiye’nin başta gelen turizm destinasyonlarından biridir ve her yıl yüz binlerce turist bölgeyi ziyaret etmektedir. Bölgede önemli bir cazibe merkezi olmayı hedefleyen Lavanta Kapadokya'nın sunacağı faydalar şu şekildedir: 

  • Ne tarımda ne turizmde kullanılan, önceden hafriyat ve çöp dökülen ancak büyük potansiyel barındıran bir alanın bölge ve ülke ekonomisine kazandırılması.
  • Ülkenin ve Kapadokya'nın tanıtılmasına katkı sağlayacak ekolojik tanıtım unsuru bir sembol oluşturulması.
  • Lavanta Kapadokya'da kurulacak işletmeler, üretim tesisleri ve satış ofislerinde istihdam edilecek kişileri bölge halkından ve özellikle kadınlardan seçerek bölgesel refahın artmasına katkı sağlanması.
  • Devlet, özel sektör ve sivil toplumun birlikte mücadele etmesi gereken çevre sorunlarıyla ilgili sürdürülebilir projelerin geliştirilip yürütülebileceği konularında farkındalık yaratılması.
  • Lavantanın tıbbi aromatik özelliği ve çok iyi bir bal özü bitkisi olmasından dolayı yerel halkın ekonomik gelir kaynaklarının çeşitlenmesine katkı sağlanması.
Türkiye logosunda kullanılan motifler neyi simgelemektedir?

Türkiye mozaiği logosunda kullanılan ve köklü Türk kültürünü anlatan motifler şu kavramları temsil etmektedir:

.

.

"Yükseliş" sembolü ülkenin kesintisiz devam eden kalkınmasını, "Sinerji" birlikte çalışma yeteneğini, "Dünya" motifi Türkiye’nin dünyadaki konumunu her geçen gün güçlendirmesini, "Buluşma" hem iki kıtanın birbiriyle hem de bu iki kıtada yaşayan insanların Türkiye üzerinde buluşmasını, "Doğu ve Batı" motifi Türkiye’nin hem Doğulu hem de Batılı özellikleri taşımasını ve çift yönlü olmasını, "İnovasyon" motifi yaratıcılığın ülkenin karakteristik özellikleri arasında yer almasını, "Birliktelik" figürü ülkenin birliğini ve birlikte çalışma kabiliyetini ve son olarak "Uyum" sembolü Türkiye’nin bölgesine ve dünyaya uyum sağlama özelliğini temsil etmektedir.

Nasıl bağış yapabilirim?

Ekolojik dengenin korunmasına katkı sunmak, Lavanta Kapadokya'nın kurduğu hayale ortak olmak, dünyanın ilk eco-advertising uygulamasına dahil olmak ve Türkiye mozaiğinde ben de varım demek istiyorsanız web sitemizde yer alan "Sorumlulu Paylaş" başlıklı kısımı ziyaret ederek projeye sponsor olabilir, bir lavanta fidesi sahiplenerek adınızla ölümsüzleştirebilirsiniz. 

Adıma nasıl fide diktirebilirim?

Lavanta Kapadokya web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden sevdikleriniz ve kendi adınıza lavanta fidesi dikimi gerçekleştirebilir, fidenizi dikim sonrasında online olarak görüntüleyebilirsiniz.

Lavanta Kapadokya’yı nasıl ziyaret edebilirim?

Lavanta Kapadokya, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Çavuşin kasabasında yer almaktadır. Adres, konum ve iletişim bilgilerine web sitemizdeki iletişim başlığı altında ulaşabilirsiniz. Adınıza dikilmiş ya da sponsor olarak sahiplendiğiniz bir fideniz varsa ziyaret edebilir, lavantalar arasında oluşturulmuş olan yürüyüş yollarında dolaşabilirsiniz. Türkiye logosunun eşsiz manzarasını hem alanda bulunan seyir teraslarından hem de sıcak hava balonları ile göğe yükselerek havadan da izleme şansını yakalayabilirsiniz.